Ne Ararsan Var!

Ne Ararsan Var!

Sertifika ve Diploma Programları

Sertifika ve diploma programları son yıllarda yurtdışı eğitimin en ilgi çekici ve popüler konusu. Hemen hemen her konuda ve ihtiyaca yönelik olarak hazırlanan bu programlarda ne ararsan var! Sertifika programları yaştan insanın gözdesi. Çünkü lise veya programa göre üniversite mezunu olup, beli seviyede dil bilgisi olan herkes istediği okulda, gönlünün arzu ettiği konuda kısa dönemli bu eğitimi alarak, sertifika sahibi olabilir, kariyerini bile aldığı bu eğitim doğrultusunda değiştirebilir. Yüksek lisans eğitiminin ciddi bir alternatifi olması da bir diğer özelliği. Master yapmak yerine sertifika programlarının seçilmesindeki en önemli sebep ise tabii ki sağladığı tartışılmaz avantajlar. Binbir çeşit konu, kısa zamanlı eğitim, uygun fiyat seçenekleri, zorlamayan başvuru şartları ve ülkemizde gördüğü kabul yüzünden sertifika programları yurtdışında alternatif eğitime gitmek isteyenlerin birinci tercihi...

Sertifika ve diploma programlarının bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri her konuda bir sertifika eğitiminin bulunabilmesi. İşletme, pazarlama, finans, proje yönetimi, film, prodüksiyon, reklam, halkla ilişkiler, dans, ,gazetecilik gibi genel, 16mm digital film, eğlence programları oyunculuğu, mücevher tasarımcılığı gibi özel konular ve daha buraya yazamadığımız bir çok konu sertifika programlarının çeşitliği arasında yer alıyor.

Sertifika eğitimi almayı tercih ettiğinizde en büyük kazancınız ise, zaman. Genellikle en uzun sertifika programları 1 akademik yıl sürüyor. İhtiyacınıza ve almak istediğiniz eğitime bağlı olarak 2 haftalık programlar bile mevcut. Oysa yüksek lisans yapmak için en az 2 yılınızı (hatta giriş sınavlarına ( GMAT, GRE, TOEFL v.s.) hazırlık ile beraber 3 yıl diyebiliriz.) bu işe ayırmanız gerekiyor. Ayrıca hem çalışıp, hem de eğitiminize devam etmeyi düşündüğünüz takdirde, üniversitelerin akşam programları size göre. Olabilecek bütün alternatifler düşünülerek hazırlanmış sertifika programları, kazandırdığı zaman ile daha hızlı ilerleme imkanı sunuyor. Bu eğitimin amacı kişiyi kısa sürede hazırlamak olduğu için teoriden çok pratik eğitim ön planda. Konular, aldığı eğitime uyum sağlanabilmesine yönelik ve en son gelişmeleri aktaracak şekilde işleniyor. Dersler akademisyenlerin yanı sıra, konusunda uzman profesyoneller tarafından da veriliyor. Bu size deneyim ve tecrübelerinden yararlanma, en son gelişmelerden haberdar olarak kendinizi geliştirme imkanı tanıyor.

Bir de bu programların çoğunun sonunda çeşitli sürelerden oluşan staj olanakları tanınmakta. Staj imkanı yurtdışında size önemli bir iş tecrübesi sağlarken, ülkenize geri döndüğünüzde daha rahat iş bulma ve kariyerinizde hızlı yükselebilmeniz için büyük avantaj. Üstelik bazı programların sunduğu ücretli iş imkanı ise eğitim için harcamış olduğunuz parayı geri kazanma imkanı da sunmuş oluyor.

Uygun Fiyat Seçenekleri

Bu programlar, eğitimine ciddi bir bütçe ayıramayanlar için önemli bir seçenek. Fiyatları okuluna ve süresine göre değişmek ile birlikte genellikle her keseye göre program bulmak mümkün. Amerika’da 1 akademik yılı kapsayan programlar ortalama 7500 dolar. Oysa 1 yıllık yüksek lisans eğitimi için ortalama 15.000 dolar ayırmanız gerekiyor. Fiyatlar okuluna, bulunduğu şehre, sertifika konusuna bağlı olarak çeşitlik gösterebiliyor.

İş Hayatında Yükselmenin Anahtarı 

Artık iş hayatında özellikle ülkemizde yurtdışından alınan sertifikalar kabul görmekte. Çünkü sertifika, eğitim aldığınız konu hakkında yeterli bilgiye ve işinizi yapabilecek yeteneğe sahip olduğunuzu gösterirken, aynı zamanda da konu ile ilgili yabancı dil bilgisine son derece hakim olduğunuzu gösteriyor. Ayrıca yurtdışında kazandığınız yaşam ve iş tecrübesini de belgeliyor. Bütün bunlar sizin bir adım öne geçmenizi, dikkat çekmenizi sağlarken, kariyer planlarınıza çabuk ulaşmanıza da yardım edecektir.

Yaşamınıza Yeni Bir Renk Katmak İçin de Sertifika!

Sertifika programlarını, sadece master programlarının alternatifi veya iş hayatında yükselmenin anahtarı olarak olarak düşünmek doğru değil. Hemen hemen her konu hakkında sertifika programının bulunması, bir yaş sınırlandırmasının olmaması, insanların hayatlarının herhangi bir döneminde bu eğitimi alabilmesini sağlıyor. Meslek değiştirmek, farklı bir iş veya sanat öğrenmek kısacası yaşamlarına yeni bir yön vermek, yeni bir renk katmak isteyenler de, sertifika ve diploma programlarını tercih ediyorlar. 

Akare Magazin makalesinden alinmistir.