Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

Ukrayna'da Master
Avrupa'nın en geniş topraklara sahip ülkesi olan Ukrayna, eğitime verdiği önem ve büyük eğitim yatırımları ile de son yıllarda yurtdışında üniversite eğitiminde en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın her yerinden binlerce öğrenci üniversite eğitimleri için Ukrayna’yı tercih etmekte ve istedikleri bölümlere kayıt yaptırarak eğitim hayatlarına başlamaktadırlar.

Ülkemizde üniversiteye giriş öncesinde yapılan sınavlar öğrencileri zorlamakta ve büyük bir strese sokmaktadır. Okul derslerinin yanı sıra bir yandan da üniversite sınavlarına hazırlanmak ve öğrencilerin geleceğinin 3 saat içerisinde belirlenmesi ne yazık ki öğrencilerin en çok şikâyet ettiği ve hayal kırıklıkları yaşadıkları konuların başında geliyor. Çeşitli nedenlerden dolayı sınavı iyi geçmeyen ve üniversite sınavından düşük puanlar alan öğrenciler hayal ettikleri bölüme girememekte ve tekrar üniversite sınavına hazırlanarak zaman kaybetmektedirler. Bu durumda öğrencilerin psikolojilerini olumsuz etkilemesinin yanı sıra ailelere de maddi olarak büyük külfet getiriyor.

Ukrayna'da Üniversite

Ancak öğrenciler sınav stresi yaşaman ve üniversite sınavı puanlarına bağımlı olmadan hayal ettikleri bölümleri sınava girmeden hem de yurtdışında okuyabilirler. Ukrayna eğitim alanındaki kaliteli hizmeti ile öğrencilere ihtiyaçları olan eğitim imkânını sunmakta ve istedikleri bölümlerde lisans eğitimlerine gitmelerini sağlamaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden öğrenci kabul eden Ukrayna'ya ülkemizden de oldukça yoğun bir talep bulunuyor. Türkiye'deki en iyi üniversiteler ile aynı eğitim imkânlarına sahip olan Ukrayna, öğrencilerin sadece branş dallarında değil, aynı zamanda kişisel olarak da gelişmeleri için onlara birçok imkân sunmakta ve üniversiteden mezun olduklarında hayata hazır birer birey olmalarını sağlamaktadır. Tıp eğitiminden mühendislik bölümlerine kadar hayalinizdeki tüm branşlarda Ukrayna'da eğitim alabilir ve geleceğinize herhangi bir sınava zorunlu olmadan yön verebilirsiniz.

Okul Kabul Şartları

Ukrayna'da eğitim almak ve geleceğini yurtdışındaki bir üniversitede belirlemek isteyen öğrenciler Türkiye'de ki gibi üniversite sınavlarına girmek zorunda değildirler. Üniversitelerin öğrenci kabul şartları sınav zorunluluğundan bağımsızdır. 4 yıllık lise eğitimini tamamlayan tüm öğrenciler Ukrayna'da lisans eğitimi alabilir ve istediği bölümde eğitim hayatına başlayabilir.

Ancak öğrenciler gitmek istedikleri bölümleri belirlemeden önce lisans bölümleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmalı ve yetenekleri doğrultusunda bölümleri tercih etmelidir. Öğrencilerin ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda gitmek istedikleri bölümleri belirledikten sonra okula gerekli evraklar ile başvurup kayıt yaptırmaları mümkündür. Öğrencilerin lise diploma ortalamasının yüksek olması okula ve bölümlere kabul edilebilirlik açısından önemli bir noktadır. Ancak düşük bir ortalamaya sahip olan öğrenciler de Ukrayna'da istedikleri gibi bir üniversite eğitimi alabilirler. Ülkemizde liseden mezun olan öğrencilerin yurt dışı eğitiminde en çok tercih ettiği ülke olan Ukrayna'ya gidebilmek ve okul kaydı yaptırabilmek için sınav sonuç belgesine ihtiyacı yoktur. Okulun istediği belgeleri tamamlayarak başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Ukrayna'da Lisans

Bölüme başlamadan önce öğrenciler yabancı dil eğitimi alarak hem bölümlerine hazırlanırlar, hem de yeni geldikleri bu ülkede adaptasyon sürecini daha başarılı bir şekilde atlatırlar. Öğrenciler Rusça eğitim alabilecekleri gibi İngilizce eğitim de alabilir ve öğrenim hayatlarını tercih ettikleri yabancı dili ana dilleri gibi öğrenerek tamamlayabilirler. 1 yıllık yabancı dil eğitimi sonrasında bölümlerine başlarlar ve kapsamlı bir branş eğitimi alırlar. Bölüme başlamadan önce yabancı dil eğitimi zorunludur ve çeşitli sınavlar ile de öğrencilerin yeterlilikleri test edilerek öğrencilerin yabancı dil durumlarına göre eğitim verilmektedir.