GENEL BİLGİ

Almanya’da Eğitim:

İleri teknoloji, çağdaş ekonomiye sahip Almanya, kaliteli eğitimiyle de öğrencilere cazip fırsatlar sunmaktadır.  Dünya üzerinde 100 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Almanca, Türkiye ve Almanya arasındaki son derece güçlü ilişkiler sonucu Almanca ülkemizde çok fazla öğrenci tarafından tercih edilen bir dildir.

Almanya öğrenciler için sunduğu olanaklar, farklı eğitim seviyelerine ve bölümlerine göre uygulanmakta olan yüksek öğrenimi ve sonuncunda Türkiye ve bütün dünyada tanınan diplomalarıyla öğrencilerin tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir.  Almanca eğitimi için genelde tercih edilen yerler Frankfurt, Duesseldorf, Berlin ve Münih’tir.
Dil eğitimi için Almanya’da bulunan yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Almanya’da dil kursları minimum 20 dersten oluşmakta olup 3 aya kadar süren kurslar için turist vizesi alınmakta, daha uzun süreli programlar için öğrenci vizesi alınmaktadır.

Bunun yanı sıra lisans ve master programlarında derslerin İngilizce verilmesi Almanya’yı tercih edilen ülkeler arasına sokmuştur.

Almanya’da Konaklama: 

Öğrenci Almanya’da kişisel ihtiyacı ve bütçesine göre konaklama tipi seçebilmektedir.

Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklama, Almanca eğitiminin devamını sağlar ve öğrenciye pratik yapma imkanı sunar. Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilmektedir.

Öğrenci Yurdu

Bazı okulların kendi bünyelerinde öğrenci yurtları vardır. Öğrenci yurtları genelde çalışma ve dinlenme odası telefon, televizyon, kütüphane, bilgisayar odaları ve spor salonlarına da sahiptir. Öğrenci yurtlarında genellikle yemek verilmez ancak bazı yurtların öğrenci kullanımına açık mutfakları bulunmaktadır.

Kiralık Daire

Bu konaklama seçeneği, aynı dairenin birkaç öğrenci tarafından paylaşılmasına olanak verdiği için öğrenciler için ekonomik bir seçenektir. Daireler mobilyalı ve eşyalı olabilmektedir.  

Almanya’da Mutfak Kültürü:

Almanlara “Patates yiyenler” ya da "Patates Sevenler" denebilir. Patatesin her türlüsünü yerler. Püresi, kızartılmışı, köftesi, salatası, haşlanmışı vs. Almanların pastası, kekleri, börekleri de tanınmıştır. Kuru meyvelerden yapılan kekleri, yılbaşında yenir. Hamur işleri de Almanların sevdiği yiyeceklerdir.

Pastalar kurabiyeler çok yenir. Onun için şişmandırlar. Kırmızı lahanayı tatlandırıp yemeklerin yanında garnitür olarak yerler. İtalyan salataları çok popülerdir. Sebze de çok türetilir. Ekmek arası iri sosis yerler. Sebzeler haşlanmış yenir. Kendilerine özgü bir yemek kültürleri olmayıp, daha çok İtalyan, Polonya yemeklerinden etkilenmişlerdir.

Almanya’da İklim: 

Almanya’da ılıman deniz iklimi görülmektedir. Kışları soğuk, bulutlu ve rutubetli, yazlar ılık ve rüzgarlıdır.

En önemli şehirler: Berlin, Hamburg, Bremen, Hannover, Düsseldorf