İRLANDA'DA LİSE

İrlanda’da lise eğitimi, İngiltere’de lise eğitimine alternatif olarak sunulabilecek bir diğer yurtdışı lise eğitimi olanağıdır. Birleşik Krallık’ın 4 üyesinden birisi olan Kuzey İrlanda ile karıştırılmaması gereken İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti olarak da bilinmektedir ve başkenti Dublin’dir ve “emerald isle” yani “zümrüt adası” olarak da tanınır. Oldukça yeşil, huzurlu ve refah seviyesi oldukça yüksek olan bu ülke, anadilinin kendine has bir İngilizce olması ve güvenli bir ülke olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Rock müzik, rugby ya da dünyaca bilinen ve o gün herkesin geleneksel olarak yeşil renk giyindiği St. Patrick Günü geleneğiyle bilinen İrlanda, yurtdışında lise eğitimi ya da yurtdışında lise değişimi düşünen adaylar ve aileler için öncelikli lokasyonlardan biridir.

İrlanda’ya özel transition year, yani geçiş yılı mevcuttur. 15-16 yaş grubundaki adayların gelecekte donanımlı bireyler olabilmeleri adına drama, araç kullanımı, spor aktiviteleri, toplu grup aktiviteleri ve münazara tipi etkinliklerle kendilerini geliştirmeleri amaçlanır.

Klasik (classic) program tercihinde, öğrenciler sahip oldukları dil ve not ortalamalarına göre okul birimlerince yerleştirilirken, belirli bir not, yaş ve dil ortalamasına sahip öğrenciler ise aşağıdaki gibi 2 farklı imkanda bu yurtdışı eğitimini alabilirler.

Private Day School (Özel Okul + Aile Yanı Konaklama)

  • Sutton Park School, Dublin
  • Villiers College, Limerick
  • Monaghan Collegiate, Monaghan
  • Royal School, Cavan
Private Boarding School (Özel Yatılı Okul)
  • Villiers School, Limerick
  • Wesley College, Dublin
  • Royal School, Cavan

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 14-18.

Program Süresi: 1 dönem ya da 1 yıl olarak sağlanmaktadır. Çoklu yıl katılımı sadece AB üyesi ülke vatandaşlarına özeldir.

Dil Şartı: Öğrencilerin İngilizce konusunda en az C seviyesinde olması beklenmektedir. Daha alt seviyede İngilizce sahibi öğrencilerin geçiş yılına kabulü de mümkün olabilmektedir.

Kabul Sınırı: Öğrenciler bulundukları yaş ve sınıfa göre; İrlanda’da secondary education olarak da bilinen ikinci seviye eğitim takviminin 3,4 ya da 5. yıllarından devam etmek suretiyle programa katılabilir.

Giriş Koşulu: C seviyesinde not ortalaması ya da İngilizce, Matematik ve diğer 5 farklı ders içeriğinde yeterli GCSE şartının sağlanması gerekmektedir.

Program Başlangıç/Bitiş: Ağustos-Haziran

Başvurular: Sonbahar başlangıçlı kurs için son başvuru tarihi 30 Haziran iken; ilkbahar başlangıçlı kurs başlangıcı için son başvuru tarihi 30 Kasım’dır. Klasik (classic) tipi yerleştirmede okul tercihi yapılamazken, gerekli dil, yaş ve not şartlarının sağlanması halinde seçmeli tercih içerikli programda okul tercihi yapılabilmektedir.