NORVEÇ'TE LİSE

Norveç’te lise eğitimi, Kuzey Avrupa’da lise eğitimi düşünen öğrenciler için diğer alternatiflerden biridir. Öğrenci sayısının çokluğu, refah seviyesinin yüksek olması, yaşam standartlarının Avrupa ülkelerinin birçoğuna kıyasla çok daha iyi şartlarda olması ve güvenli ortamı sebebiyle, çocuklarını yurtdışında lise eğitimine göndermek isteyen ebevyenler için İskandinavya’daki bir diğer opsiyondur.

Yarım milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip olan başkent Oslo, Norveç’te lise eğitiminin en fazla tercih edildiği şehirdir. Doğa güzellikleri ve el değmemiş yapısıyla, lise eğitimi amaçlı Norveç’te bulunan öğrencilerin ilk tercihlerinden birisidir. Öte yandan dünyanın en temiz ülkelerinden birisi olan Norveç’te, öğrencilerin kendileri gibi lise değişimi amaçlı bulunan diğer öğrenciler ile kültürel değişim imkanları bulunmaktadır.

Lise eğitiminin yanı sıra, Viking kültürüne sahip Norveç sene içerisinde çok fazla sayıda doğa turizmi amaçlı turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Değişken bir iklim yapısına sahip olan Norveç’te, lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin, “güneşin batmadığı yer” olarak adlandırılan Nordkapp gibi dünyaca ünlü lokasyonları da eğitimlerinden fırsat buldukları zamanda ziyaret etme ve sosyalleşme imkanları bulunmaktadır.

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 16-18

Program Süresi: Akademik yıl, akademik sömestr, kısa dönem. Program sonrasında diploma verilmemekle birlikte öğrencilerin eğitimlerinin belirli bir süresini bu ülkelerde tamamlaması amaçlanmaktadır.

Dil Şartı: İngilizce haricinde zorunlu olmaksızın adayların lokal dili de öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Kabul Sınırı: 10-12. Sınıfın tamamlanmış olması gerekiyor.

Giriş Koşulu: En az C seviyesi, yani orta seviyede not ortalaması gerekli.

Program Başlangıç/Bitiş: Okuldan okula değişkenlik göstermekle birlikte, okullar genellikle Ağustos-Haziran arası eğitim verirken, 2. sömestr genellikle Ocak ayında başlamaktadır.

Başvurular: Okul tercihi adaya bağlı olmamakla birlikte; not ortalaması, dil, yaş gibi etkenlerle belirlenmektedir. Ağustos başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Nisan, Ocak başlangıcı için son başvuru tarihi 1 Ekim, kısa süreli başvurularda ise son başvuru tarihi genellikle program başlangıcından 3 ay öncesidir.