DİL ŞARTI


 İngilizce Bachelor/Master Programları
 
Alman Üniversitelerinde her geçen gün eğitim dili İngilizce olan Bachelor/Master programları başlamaktadır. Eğitim dili İngilizce olan Bachelor/Master  programları için TOEFL veya IELTS sertifikaları talep edilmektedir.
 
Eğitim Dili Almanca Olan Bölümler İçin Almanca hazırlık eğitimi
 
Bachelor/Master öncesinde ilk yılınızda Almanca dil eğitimi almanız ve Almanca yeterliliğinizi sınav ile belgelemeniz gerekmektedir. Bunun için ACADEMİX en kaliteli dil eğitim kurumlarından birinde, üniversite başvurunuza entegre olarak, Almanca eğitimi sağlıyor.
 
Neden Almanca öğrenmeli?

Günümüzde 125 milyon insanın Almanca konuşmaktadır, buda Almancayı dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri yapmaktadır.
Avrupa'da başka hiçbir dil daha yaygın olarak konuşulmamaktadır. Dünyada 100'den fazla ülkede okul ve üniversitelerde almanca dili öğretilmektedir. Almanca Avrupa Birliği’nde (AB) ikinci yabancı dil olarak görülmekte ve yaklaşık 90 milyon kişi anadil olarak Almanca konuşmaktadır. Buda Almanca’yı bu iki dil arasında birinci yapmaktadır.
 
Dil okulunda eğitimini tamamlayan öğrencinin üniversiteye kayıt olabilmesi için 3 seçeneği vardır.
  1. TestDAF sınavına girmek (Test für Deutsch als Fremdsprache) 
    TestDaF ileri düzeyde bir dil sınavıdır. B2 ile C1 seviye arası üniversiteye giriş için bütün üniversiteler tarafından dil seviyesini gösteren belge olarak kabul edilmektedir.
  1. DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
    Her üniversitenin kendi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri  eşit derece ölçülür ve puan sistemiyle değerlendirilir. DSH 2 seviyesiyle üniversiteye giriş hakkı kazanılır.
  2. TELC (The European Language Certificates)
    Telc – language tests, Diller için Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (AOÖÇ) temelinde dil becerilerinizi nesnel ve adil koşullarda değerlendirmektedir. Telc sınavı son 6 aydır Türkiye den başvuru yapacak olan öğrenciler tarafından daha çok tercih gören ve Alman üniversitelerce kabul görülen bir dil belgesidir. Üniversite başvurusu yapacak olan öğrencilerin C1 skoru almaları başvuruda yeterli olacaktır.