STUDIENKOLLEG

 

STUDIENKOLLEG
Studienkolleg nedir ?

Almanya’da üniversite öncesi eğitim 12 yıl sürmekte ve Türkiye’de eğitim süreci ve sistemi ile farklılık göstermektedir. Böyle durumlarda STUDIENKOLLEG (Üniversite Hazırlık) eğitimi alarak üniversiteye giriş yapabilirsiniz. Studienkolleg üniversite öncesi yabancı öğrencilerin katıldığı bir hazırlık sınıfıdır. Almanya’da üniversite öncesi eğitim 12 yıl olduğundan dolayı kendi ülkelerinde 11 yıl eğitim gören öğrencilere ve müfredatı yeterli görülmeyen okullardan mezun olmuş öğrencilere yöneliktir. Bu programa katılabilmek icin iyi seviyede Almanca bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Studienkolleg'e başvuru için öncelikle bir üniversiteye ön kayıt yaptırılmalıdır. Daha sonra eyalete bağlı eğitim kültür bakanlığına gerekli belgeler ile başvurulmalıdır.

Studienkolleg için Almanca şartı
Studienkolleg 2 sömestr sürer. Studienkolleg eğitimine kabul edilebilmesi için öğrenci iyi derecede Almanca bilgisine sahip olması gerekir. Almanca dil bilgisi olmayan öğrenciler öncelikle bir dil okulunda dil eğitimi almak zorundadır. Programlara kabul için genellikle en az B1 seviyede (600 saatlik eğitim) Almanca bilmeniz gerekmektedir. 

Studienkolleg eğitiminde 5 farklı alan vardır:

T – KURSU: Sayısal bölümlerin ağırlıklı olduğu, başarılı olan öğrencilerin teknik ve mühendislik bölümlerini okumalarına olanak sağlayan programdır.
W – KURSU: Eşit ağırlıklı bölümlerin ağırlıklı olduğu, başarıyla tamamlayan öğrencilerin İşletme, Hukuk, İktisat, Ekonomi Bankacılık gibi bölümleri okumalarına olanak sağlayan programdır.
G – KURSU: Sözel bölümlerin ağırlıklı olduğu, başarıyla tamamlayan öğrencilerin Felsefe, Tarih, Coğrafya, Psikoloji gibi bölümleri ve özel yetenek gerektiren resim, müzik vb bölümleri okumalarına olanak sağlayan programdır.
M – KURSU: Tıp ve Biyoloji ile ilgili bölümlerde okumak isteyenler içindir.
S – KURSU: Dil ve sözel bölümler okumak isteyenler içindir.
 
Kimler Studienkolleg eğitimini almak zorunda değildir?
  1. Türkiye’de 4 yıllık bir lisans programına yerleşmeye hak kazandıysanız
  2. Türkiye’de almış olduğunuz eğitim toplamda 11 yıl ise ve;
    1. Bir üniversitede 2 yıl lisans eğitimi tamamladıysanız
    2. Bir üniversiteden lisans mezunu olduysanız
    3. 2 yıllık bir MYO ‘yu bitirdiyseniz
    4. Açık öğretimde 2 yıllık eğitimi tamamladıysanız
 
Başvuru dönemleri aşağıdaki gibidir:
Ocak-Mart
Mayıs- Haziran/Temmuz
Ağustos-Kasım