PLOVDİV MÜZİK VE DANS SANATLARI AKADEMİSİ

Önceleri Sofya Üniversitesine bağlı olarak eğitim veren okul, 12 Ocak 1972 yılında kendi eğitimine başlamıştır. Sofya Üniversitesinden ayrılmadan önce Yüksek Müzikal Pedagoji Enstitüsü olarak bilinen okul Sofya Üniversitesi'nden ayrıldıktan sonra yani 1972'den 1995'e kadar ismini korumuştur. Ancak 21 Temmuz 1995 yılından itibaren Plovdiv Müzik ve Dans Sanatları Akademisi adı altında eğitim faaliyetine başlamıştır. Okul Eski Plovdiv olarak adlandırılan Antik Tiyatro'nun hemen önünde yer almaktadır. Konum ve şehre ulaşım olarak öğrenciler için kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca Antik Tiyatronun hemen önünde yer alması öğrencilerin sosyal faaliyetleri açısından da önemlidir.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Üniversitenin kendine ait yurt blokları bulunmamaktadır. Öğrenciler Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesinin yurt bloklarından faydalanmaktadırlar. Plovdiv Ziraat ve Tarım üniversitesinin yurt ücretleri 50 - 70 Euro arasındadır.