PLOVDİV PAİSSİ HİLENDARSKİ ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’ye en yakın yüksek eğitim imkanı olan Bulgaristan’ın Sofya’dan sonraki ikinci büyük şehrinde bulunan üniversite şehrin gerçek manevi bir merkezi olup Güney Bulgaristan’ın en önemli kültürel kurumudur. Bu bölgenin en büyük yüksek öğrenim okulu olup ülkenin Sofya Üniversitesinden sonra gelen ikinci büyük üniversitesidir.

Üniversitenin Fakültelerin ve
bölümlerinde çok sayıda deneyimli ve tanınmış hocalar görev yapmakta olup en üstdüzeyde eğitimin verilmesi için teknolojik olarak yeterli ve modern sınıflarda ve laboratuarlarda eğitimlerini vermektedirler.Üniversite bünyesinde öğrencilerin barınma imkanı veren yurt, yemekhane, akademik spor kompleksi ve dinlenme salonları, yüksek kapasiteli çalışma ve  araştırma imkanı veren kütüphanesi, sağlık servisleri, Rodop Dağlarında ve Karadeniz kıyısında dinlenme merkezleri gibi bir çok imkana sahip bulunmaktadır. Bulgaristan Plovdiv  Paissi Hilendarski üniversitesi bünyesinde 9 Fakülte bulunmaktadır ve  aşağıdaki bölümler üzerine eğitim verilmektedir.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Yurt ücretleri aylık ücretleri 40 ile 70 € arasında değişmektedir Plovdiv Teknik Üniversitesi,  Sofya Teknik Üniversitesinin Plovdiv şehrindeki kampüsüdür. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ihtisaslara göre öğrenci ve uzmanyetiştirmektedir.

Üniversitede Endüstri Mühendisliği bölümü İngilizce olarak verilmektedir.
Plovdiv Teknik Üniversitesi Sofya’da bulunan Sofya Teknik Üniversitesinin Plovdiv şehrindeki kampüsüdür. Okulun eğitim kalitesi Sofya Teknik Üniversitesi ile aynıdır. Öğrencilerimizin Plovdiv Teknik Üniversitesini tercih sebebi çoğunlukla Plovdiv şehrinin Türkiye’ye daha yakın oluşundan  kaynaklanır.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarca ve İngilizcedir. Yeterli derecede yabancı dil bilmeyen öğrenciler için bir yıllık dil kursu verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt
Üniversite yurtlara 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Yurt odaları kalite bakımından orta derecededir. Yurt ücretleri ise 50 ile 70 Euro arasında değişmektedir.