PLOVDİV TIP ÜNİVERSİTESİ

1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesi Tıp, Diş ve Eczacılık, Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık personeli dallarında eğitim vermekte. Avrupa standartlarında gerekli olan bütün fakultelere sahip olan üniversite, öğrencilerine ülkenin en geniş ve modern tedavi, araştırma ve eğitim donanımlı, hastane merkezi olan St. Gerorgi Üniversite Hastanesinde öğretim vermektedir.Avrupa Tıp Okulları Birliği üyesi olan Plovdiv Tıp Üniversitesi, kazandığı Erasmus Hartasıyla hertürlü uluslararası bilim araştırmaları, eğitim proje ve programları, öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi projelerine katılma imkanına sahiptir.

Hazırlık Eğitimi

İngilizce eğitim veren programlarda İngilizce hazırlık kursu verilmemektedir. Bulgarca programlarda bir yıl süreli Bulgarca hazırlık eğitimi zorunludur. İngilizce ya da Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Yurt

Yurt binaları okula 15 dk yürüme mesafesindedir. Yurt odaları 2 kişiliktir. Odalar bir öğrencinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde orta kalitede düzenlenmiştir.Okulun yurtlarında yurt ücretleri 50-70 euro arası değişmektedir. Bazı yurtlarda elektirik ve su ücreti dahil değildir. Özel yurtlar 70 euro ile 125 euro arası değişmektedir.
 
Bölümler
• Tıp Fakültesi
• Diş Hekimliği
• Eczacılık
• Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon • Sağlık Bakımı
 
Ücretler
Bölümler Hazırlık Lisans Süre Yüksek Lisans Süre
Tıp Fakültesi (Bulgarca) 3200 € - - 5000 € 6 yıl
Tıp Fakültesi (İngilizce) - - - 6500 € 6 yıl
Diş Hekimliği Fakültesi 3200 € - - 5900 € 5.5 yıl
Eczacılık Fakültesi 3200 € - - 5000 € 5 yıl
Kolej 1000 € 4000 € 3 yıl - -