PROF. ASSEN ZLATAROV UNİVERSİTESİ

Prof. Assen Zlatarov – Burgaz Üniversitesi 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite bünyesindeki 3 fakülte ve 3 kolejde 27 farklı dalda eğitim verilmektedir. Özellikle Petro-Kimya alanından mezun olan öğrenciler; dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan LUKOIL NEFTOCHIM Bourgas’da iş imkanı bulmaktadır. Hepsi konularında uzman olan akademik kadroda 86 profesör ve 120 doçent bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde yabancı öğrenciler eğitim merkezi, araştırma merkezleri ve mezuniyet öncesi danışma departmanı bulunmaktadır. Kampüs içerisinde 3 öğrenci yurdu, 1 spor merkezi, kafeterya ve sağlık merkezi vardır. Burgaz Üniversitesi İngiltere,Fransa, Rusya ve Almanya üniversiteleriyle yoğun bilimsel ilişkiler içerisindedir. Bu ilişkiler sayesinde öğrenciler ve akademik personel bilimsel araştırmalar yapma ve öğrenci değişim programlarına katılma şansı bulmaktadır. Üniversite kampüsünde bulunan yurtlarda öğrenciler uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilmektedirler.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Üniversitenin kendine ait 3 binada toplanmış öğrenci yurtları bulunmaktadır. Üniversite kampüs olarak düzenlenmiştir. Yurtlar da bu kampüste bulunmaktadır. Yurt Ücretleri 50 ile; 70 Euro arasında değişmektedir.