RUSE ÜNİVERSİTESİ

Üniversite, Bulgaristan Üniversiteleri arasında en iyi 5 teknik üniversite arasındadır. Angel Kunchev Üniversitesinde ön lisans,lisans,mastır ve doktora düzeyinde eğitim verilmektedir. Ruse ve Ruse Üniversitesi öğrencilerin rahat yaşamaları ve ortama uyum sağlamaları için birçok öğretim ve yaşam imkanları sunmaktadır. Üniversite kampusu  içinde ders binaları, öğrenci yurtları, yemekhane, sağlık ocağı, postahane, spor tesisleri ve  öğrenci kültür evi bulunmaktadır. Kampus şehir merkezine ve şehir parkına çok yakın bir alanda kuruludur. Avrupa TEMPUS komisyonu tarafından 11 ülkenin yüksek eğitimde en iyi gelişmeler kaydeden 18 üniversitesi arasında seçilmiş bulunan Ruse Üniversitesi, modern öğretim salonları ve araştrma laboratuvarlarıyla 7000 öğrencinin eğitim gördüğü bir üniversite. Öğretim,toplam sayısı 765, 24'ü profesör, 134 doçent, 221 doktor ünvanına sahip yüksekkalifiyeli öğretim görevlisi tarafından veriliyor. Öğrenci sayısı 2009/2010 öğretim yılı için (devamlı ve gıyabi): 7912, bunların 753'ü 15 ülkeden yabancı öğrenciler Üniversitede Otomotiv Mühendisliği ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon bölümleri çok popülerdir. 2006 yılında ösym tarafından bu bölümlerede öğrenci yerleştirilmesi yapılmakta idi.Bulgarca eğitimde Türk öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir okuldur.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Okulun yurtları kampüsün içindedir. 2400 yatağı mevcuttur. Yurt odaları kalitesi ortalamanın üzerindedir.Odalar 2 veya 3 kişiliktir. Yurtlar öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir düzeydedir. Okulun yurtlarında yurt ücretleri 35-40 euro arası değişmektedir. Özel yurtlar 45 euro ile 55 euro arası değişmektedir. Özel yurtlarda elektrik ve su ücreti dahil değildir.