SOFYA İNŞAAT VE MİMARLIK ÜNİVERSİTESİ

1942 yılında Yüksek Teknik Okulu olarak kurulan üniversite, 1945 yılında Devlet Politeknik Okulu, 1953′te İnşaat Mühendislik Ensitüsü, 1963′te Yüksek İnşaat Mühendislik Enstitüsü, 1977′de Yüksek Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü, 1990′dan itibaren ise Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi ismi altında eğitim vermektedir. Bulgaristanda İnşaat ve Mimarlık alanında en iyi eğitimin verildiği üniversitedir. Okul şehir merkezinde yer almaktadır. Sofya’nın merkezinde bulunan 7 binasında,  90 eğitim salonu, 36 laboratuar, 3 spor salonu ve 2675 kişilik öğrenci yurduyla hizmetinizdedir. Açıldığından beri üniversitede 5 bin 500 mimar, 25 bin mühendis  yüksek öğretimini bitirmiş bulunmaktadır. Uzman ve deneyimli öğretim kadrosuyla eğitim veren üniversitede 75 prof,137 doçent ve 200'ün üzerinde araştırma görevlisi hizmet vermektedir. Üniversitenin bugünkü amacı, Avrupa standartlarına göre, her ülkeden gelen öğrencilere uygun bir eğitim vermek. Yüksek teknik bilgi almanın yanısıra, bütün dünyadan öğrenci, eğitim görevlisi ve araştırmacıların ortak çalışma yürüttükleri bir merkezdir.

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nin Sokrates, Leonardo Da Vinci ve Besinci Bilim Araştırmaları gibi AB programlarının yani sıra AESOP, CIB, EAAE, EAIE, ESDEP, IABSE, IATUL, ICOMOS, IFLA, ISSMGE uluslararası kuruluşların üyesi. Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Atina, Bordo, Viena, Göteborg, Drezden, Karlsrue, Londra, Moskova, Nant, Olstin, Ren, Ruan, Tsyurih ve Sıtutgart üniversiteleriyle ikili dayanışma anlaşmaları çerçevesinde faaliyet gösteriyor.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili İngilizce veya Bulgarcadır. Yeterli derecede İngilizce veya Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir.  Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Üniversite yurdunun aylık ücreti 105 Euro olup baştan 55 Euro depozito alınmaktadır. Okul yurtlara uzak bir mesafede şehir merkezinde bulunmaktadır.Yurtların hemen önünden okula otobüs bulunmaktadır.