SOFYA LYUBEN KARAVELOV YÜKSEK İNŞAAT OKULU

1938 Yılında Askeri alanda İnşaat Mühendisi yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur. Günümüzde Bulgar ve Yabancı öğrenciler İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve jeodezi alanında profesyonel bir eğitim almaktadırlar. Avrupa eğitim sistemine uyumlu bir eğitim modeli vardır. Üniversite Bünyesinde İnşaat ve Mimarlık alanlarında pratik imkânı mevcuttur. Üniversitenin bünyesinde eğitim programlarından yararlanma imkânına tüm öğrenciler sahiptir.Sofya Lüben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu Bulgaristan açısından önemi büyük olan üniversiteler arasındadır. 5100 mezunu ile yaklaşık 300 yabancı öğrenci mezun vererek uluslararası alanda bilinen bir okul olma yolundadır.Üniversite bünyesinde uygulamalı eğitim sistemi uygulanmaktadır. Uluslararası ilişkilere önem verilmekte ve bu konuda önemli adımlar atılmış bulunmaktadır. Avrupada öğretim görevlilerin değişimine ve öğrenci değişimine imkân veren programların üyesidir.Bulgaristan Sofya Lüben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu mezunları Bulgaristan inşaat sektöründe kolayca iş imkanı bulmaktadırlar.

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili İngilizce veya Bulgarcadır. Yeterli derecede İngilizce veya Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Yurt Binaları okul binasının bahçesinde ve hemen yanında yer alır. Yurt binasında her iki yurt odası için ayrı bir banyo tuvalet Holü bulunmaktadır. Odalarda konaklayan 4 öğrenci banyo tuvaleti ortak kullanmaktadır. Ayrıca odaların önünde bir boşluk alan bırakılmıştır. Öğrenciler bu alanı ortak kullanmak üzere mutfak olarak kullanabilmektedirler. Yurtların Korumalı Otoparkı, fitnes salonu, yemekhanesi, sineması, tenis kortları, açık ve kapalı spor tesisleri bulunmaktadır.Yurt ücretleri 50 ile 70 Euro arasında değişmektedir.