SOFYA SPOR AKADEMİSİ

Spor akademisi 1942 yılında kurulmuştur ve kurulusundan itibaren geleneksel hedefi spor, beden eğitimi ve kineziterapi alanlarında çok iyi uzmanlar yetiştirmek olmuştur. Rektörlük binasının inşaatı 1995 yılında Prof.Georgi Kaburov ‘un rektörlük döneminde sona ermiştir. Akademi şehir merkezinde bulunan ikinci bir binaya daha sahiptir. Rektörlük binasına bağlı Kapalı Spor Tesislerinde akademinin antrenman için gerekli tüm spor dallarının spor salonları bulunmaktadır :2 adet jimnastik spor
salonu, akrobasi, voleybol, basketbol, güreş, haltercilik, boks, judo, koreografi, kapalı koşu pisti.

Bulgaristan’ın spor alanında elde ettiği birçok başarının altında Sofya Spor Akademisi öğrencilerinin imzası vardır. 60 senelik geçmişe sahip okul Olimpiyat oyunlarına da öğrenci yetiştirmektedir. Buradan olimpiyatlara katılan sporcular günümüze dek toplamda 151 gümüş ve bronz madalya ile 17 altın madalya kazanmışlardır. Eğitimdeki akademik kalitesi ve Avrupa standartlarına uyum çalışmaları söz konusu amacın da ispatıdır. Okulun ayrıca Burgas da Deniz sporları  ve Bulgaristan’ın en yüksek dağlarından birisi olan Borovets’de, dağ sporları eğitim tesisleri bulunmaktadır.

Hazırlık Eğitimi

Bir yıl süreli Bulgarca hazırlık eğitimi verilir. Yıl sonunda Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırarak lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Yurt

50-70 Euro arasındadır.Yurtların durumu çok iyi değildir.