SOFYA ULUSAL GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ

Sofya Sanat Akademisi 1896 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Sofya Sanat Akademisinin şehrin farklı yerlerinde eğitim binaları bulunmaktadır. Bu binalarda atölyeler, laboratuarlar, müze, birçok bilgisayar odası, spor tesisleri, kafeler ve kütüphaneler mevcuttur. Bu akademi yılda 1000 öğrenci kapasitelidir ve öğrencilerin yaklaşık 4/1 i yabancı uyrukludur. Sofya Sanat Akademisinde eğitim veren eğitmenler Bulgaristan'ın en iyi ressamları, sanatçıları ve desinatörleridir. Her öğrenciyle birebir ilgilenilmesi öğrencilerin potansiyelleri değerlendirilerek yeteneklerinin daha iyi görülmesini sağlamaktadır. Bu üniversitenin en önemli özelliği Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi gibi tanınmış üniversiteler ile öğrenci değişim programı yürütmesidir. Üniversitenin konumu, Sofya şehir merkezindedir

Hazırlık Eğitimi

Öğretim Dili Bulgarcadır. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt

Üniversitenin yurtları Studentski Grad'da (öğrenci şehri) bulunmaktadır. Yurt Ücretleri 50 ile 100 Euro arasında değişmektedir.