İTALYA'DA ÜNİVERSİTE

İTALYA'DA EĞİTİM

İtalya Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden bir olmuştur. İtalya'yı popüler hale getiren başlıca sebepler şöyle sıralanabilir;

  • İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunmaktadır.
  • Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, İktisat gibi birçok alanda dünya çapında üne sahiptir.
  • Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir kurs yelpazesi sunmaktadır.
  • Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır.
  • Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1000 ila 3500 Euro arasında değişmektedir.
  • Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak İtalya'daki birçok üniversitenin Türkiye'deki tek resmi kayıt ofisi olarak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız!

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format sözkonusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğtim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler içinse üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bazı bölümlere başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilmektedir.

İtalyan üniversitelerine başvuru yapan Türk öğrencilerinin, İtalyan Konsolosluğu'nda diploma denklik işlemlerini yaptırabilmeleri için mutlaka Türkiye'de YGS sınavına girmiş ve barajı geçmiş olmaları gerekmektedir.  İtalyan üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrencilerin İtalyan Konsolosluğu'nda tamamlaması gereken Denklik ve Pre-Enrollment işlemleri bu sene 20 Mart 2017 ile 7-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.  

İtalyan Konsolosluğu'ndan Yapılan Açıklama: 

!!! ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE: 1 HAZİRAN 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN KONSOLOSLUĞUMUZDA İTALYA'DAKİ ÜNİVERSİTELERE ÖN KAYIT İŞLEMLERİNİZİ YAPABİLMEK İÇİN ÇAĞRI MERKEZİNİ 0850 460 1282 NUMARASINDAN ARAYARAK, "EĞİTİM BÖLÜMÜ - ÜNİVERSİTE ÖN KAYIT" İÇİN RANDEVU ALMAK İSTEDİĞİNİZİ BELİRTİNİZ.

EYLÜL 2017 TARİHİNDE GİRİŞ SINAVI GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN VE AŞAĞIDA LİSTE HALİNDE VERİLEN BÜTÜN TIP, VETERİNERLİK VE MİMARLIK LISANS VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ÖN BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 07 TEMMUZ 2017’DİR.

Lisans ve Yüksek Lisans Programları listesi:

- İtalyanca Tıp ve Dişçilik Yüksek Lisans Programları;

- Veterinerlik Yüksek Lisans Programları;

- Mimarlık Lisans ve Yüksek Lisans Programları;

- Sağlık Uzmanlığı Lisans Programları;

- İngilizce Tıp Yüksek Lisans Programları (IMAT);

- İlk ve Anaokulu öğretmenliği Yüksek Lisans Programları.

DİĞER BÜTÜN ÜÇ YILLIK LİSANS VE YÜKSEK LİSANS ÖN BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 21 TEMMUZ 2017'DİR.

SON BAŞVURU TARİHİNE DOĞRU OLUŞACAK AŞIRI KALABALIKTAN ÖTÜRÜ OLUŞABİLECEK AKSAKLIK VE GECİKMELERİ ÖNLEMEK İÇİN BAŞVURULARIN ZAMAN GEÇİRMEDEN YAPILMASI TAVSİYE EDİLİR.


2017 Yılı Güncel Sınav Tarihleri: 

Devlet Üniversitelerinde sunulan Mimarlık, TIP, Veterinerlik, Dizayn ve Mühendislik Sınavları Eylül 2017 içerisinde gerçekleştirilecektir. (Sınavların bazıları İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak, bazıları ise üniversiteler tarafından bağımsız olarak düzenlenmektedir.)


IMAT (Italian Medical Admission Test) 2017 Tarihleri: 
İngilizce Sınav: 14 Eylül 2017
İtalyanca Sınav: 5 Eylül 2017


Architecture (Mimarlık) 2017 Test Tarihleri:
Mimarlık (Architecture) Sınavı: 7 Eylül 2017

Politecnico di Milano 2017 Test Tarihleri:
Dizayn (Design) Sınavı: 5 Eylül 2017 
Mühendislik (Engineering) Sınavı: 12 Eylül 2017


* 2018 yılı Sınav tarihleri henüz anons edilmemiştir. Güncel tarihler için websitemizi takip ediniz. 

İtalya'daki sınavlara hazırlanmak için öğrencilerimize biri Türkiye'de biri İtalya'da olmak üzere iki farklı yol sunmaktayız. 

1- Academix ailesi olarak İtalya’daki Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino gibi üniversitelerin mimarlık sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrencilerimize destek amaçlı İstanbul'da bir kurs organize etmekteyiz. 2 Temmuz- 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek derslerle, İtalyan eğitim sistemine göre hazırlanan sınavda, öğrencilerimizin en yüksek puanı almasını hedeflemekteyiz. Sınırlı kontenjana sahip Sınav Hazırlık kurslarına katılmak için bizimle hemen iletişime geçin.

2- Sınavlara hazırlanmak için Academix'in İtalya'daki partneri olan Linguadue bünyesinde sunulan hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Hazırlık kurslarıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız. 

Aşağıdaki konularla ilgili bilgi almak için linklere tıklayabilirsiniz.


DANIŞMANLIK SUNDUĞUMUZ
LİSANS
 PROGRAMLARI SUNAN ÜNİVERSİTELER


 

Universita Bocconi

 


Politecnico di Milano 


  
Politecnico di Torino 

University of Cattolica

 


ROME LA SAPIENZA UNIVERSITY 

 
University of Venice
University of Camerino
UNIVERSITY OF PISA
  


 

 

 

TÜRKİYE YETKİLİ KAYIT OFİSİ OLDUĞUMUZ
LİSANS
 PROGRAMLARI SUNAN AKADEMİLER
NABA - Nuova Accademia Di Belle Arti Milano


ISTITUTO MARANGONI

 

 

Florence Institute of Design International

 
Florence University of the Arts
Accademia Costume & Moda


Accademia Costume & Moda logo


İtalya'da Master programları sayfamızı incelemek için lütfen tıklayınız.
İtalya'da Yüksek Lisans